| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Includes Pad / Knurled Clutch End |
| Width | 28-3/4" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Type/Bend | Mini / 780 / Podium |
| Center Width | 3-3/4" |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 2-1/2" |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road |
| Rise | 3-3/8" |
| Base Color | Black |
| Finish | Anodized |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Height | 4" |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Material | 7010-T6 Aluminum |
- Solid crossbar
- 7/8" diameter to work on many OEM, mini and ATV clamp diameters
- Laser-etched ODI graphics
- Knurled left slide helps with grip bar adhesion
- Constructed of 7075 alloy for added strength
- Includes black crossbar pad
- Color:
- Black