| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Riding Style | Off-Road |
| Center Width | 8" |
| Color/Finish | Black / Anodized |
| Pullback/Sweep | 2-3/16" |
| Units | Each |
| Features | Knurled Clutch End / Includes Pad |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Type/Bend | Podium / McGrath / 702 |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Rise | 1-37/64" |
| Finish | Anodized |
| Height | 3-1/4" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 31-5/8" |
- Solid crossbar
- 7/8" diameter to work on many OEM, mini and ATV clamp diameters
- Laser-etched ODI graphics
- Knurled left slide helps with grip bar adhesion
- Constructed of 7075 alloy for added strength
- Includes black crossbar pad
- Color:
- Black