| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Units | Each |
| Material | 2014-T6 Alloy |
| Rise | 2-1/4" |
| Width | 31-3/4" |
| Finish | Anodized |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Riding Style | Off-Road |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Height | 3-27/64" |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | Podium / CFT / KTM |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Center Width | 7-7/8" |
| Features | Includes Pad / Knurled Clutch End |
| Pullback/Sweep | 2-3/32" |
- Controlled Flex Technology crossbar
- 1-1/8" clamp diameter (requires "oversized" triple clamps or bar mounts)
- Stealth black graphics
- Knurled left slide helps with grip bar adhesion
- Constructed of 2014-T6 alloy for added strength