| Specification | Value |
|---|---|
| Type/Bend | Podium / RC4 / CFT |
| Color/Finish | Black / Anodized |
| Height | 3-1/16" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Features | Includes Pad / Knurled Clutch End |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road |
| Material | 2014-T6 Alloy |
| Width | 31-3/4" |
| Finish | Anodized |
| Pullback/Sweep | 2-1/8" |
| Rise | 1-3/4" |
| Base Color | Black |
| Center Width | 8-1/2" |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
- Controlled Flex Technology crossbar
- 1-1/8" clamp diameter (requires "oversized" triple clamps or bar mounts)
- Stealth black graphics
- Knurled left slide helps with grip bar adhesion
- Constructed of 2014-T6 alloy for added strength
- Color:
- Black