| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Knurled Clutch End / Includes Pad |
| Type/Bend | Podium / Super Mini / CFT |
| Pullback/Sweep | 1-5/8" |
| Riding Style | Off-Road |
| Center Width | 7-7/8" |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Finish | Anodized |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Product Name | Handlebar |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Height | 4-5/8" |
| Rise | 3-1/4" |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Width | 30-1/4" |
| Base Color | Black |
| Material | 2014-T6 Alloy |
- Controlled Flex Technology crossbar
- 1-1/8" clamp diameter (requires "oversized" triple clamps or bar mounts)
- Stealth black graphics
- Knurled left slide helps with grip bar adhesion
- Constructed of 2014-T6 alloy for added strength
- Color:
- Black