| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Diameter | 3/4" |
| Type/Bend | PeeWee |
| Finish | Flat |
| Controls Diameter | 3/4" |
| Features | Crossbar / Knurled Clutch End / Includes Pad |
| Style | Universal |
| Height | 3-5/16" |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 2-9/16" |
| Riding Style | Off-Road |
| Center Width | 5-3/4" |
| Units | Kit |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Flat / Black |
| Clamping Diameter | 3/4" |
| Rise | 2-9/16" |
| Width | 24-1/2" |
- Built for PeeWee 50 models with 3/4" (19 mm) diameter handlebars
- Specifically designed for riders looking for a taller bar more aggressive bar with less sweep for racing
- 3/4" (19 mm) Diameter to match OEM sizing
- Constructed of durable 7075 heat treated alloy
- Solid ODI Crossbar for improved strength
- Knurled left slide improves grip-to-bar adhesion
- Laser etched ODI graphics
- Includes billet aluminum bar mounts, billet rear brake perch with rotational clamp and SX8 EVA high-density handlebar pad
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black