| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Slotted / Internal Wiring / Knurled Clutch End |
| Center Width | 6-1/8" |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Height | 4-3/4" |
| Product Name | Handlebar |
| Controls Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Finish | Anodized |
| Style | Universal |
| Base Color | Black |
| Pullback/Sweep | 2-1/8" |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Rise | 3-15/64" |
| Width | 31-1/2" |
| Type/Bend | Moto |
- Constructed of 7075-T6 alloy for added strength
- Shot-peened and hard anodized black for improved durability
- Slotted for internal wiring and notched for TBW
- Laser-etched ODI graphics
- Knurled left side helps with grip bar adhesion
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black