| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Steel |
| Model | STX |
| Product Name | Shock Absorber |
| Adjustment Type | Adjustable Compression Damping / Adjustable Rebound Damping / Adjustable Length |
| Color/Finish | Yellow / Chrome |
| Reservoir Location | Piggyback |
| Units | Pair |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Coilover Monotube |
| Bore Size | 1.42" |
| Damping Method | Gas Charged |
| Extended Length | 13.15" |
| Riding Style | Street |
| Progressive Spring Rate | 68.54 lb/in - 108.52 lb/in |
- Adjustable Rebound and Compression damping
- Monotube Shock with External Piggyback Reservoir
- High Pressure Nitrogen Gas Charged
- STX Single Tube design
- 36 mm Piston Diameter
- Adjustable Preload w/ tool
- Top Level Comfort, Rideability and Performance
- Hard Anodized - Precision CNC-Machined Components
- Low-friction Shaft / Seal Head design
- Fully Serviceable and Repairable
- For Honda Grom rider over 80 kg/176 lb (If under 80kg/176 lb see HO 424).
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022 | Honda | Z125M Monkey |
| 2019-2021 | Honda | Monkey |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Yellow