| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Blue |
| Duty | Heavy Duty |
| End Type | S Hook |
| Length | 72" |
| Riding Style | Off-Road / ATV / Watercraft / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / Street |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Units | Pair |
| Material | Nylon |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Type | Tie-Down |
| Width | 1-1/2" |
| Load Capacity | 600 lb |
| Features | Adjustable |
| Product Name | Strap |
- 1-1/2" x 6' webbing is rated at 5,000-lb. strength
- Nonslip cam buckles are made of strong cast aluminum
- Hooks are 3/8" in diameter and rated at 1,200-lb. strength
- 600-lb. working load limit
- Full vinyl coating to protect chrome and paint
- MAP:
- Yes
- Color:
- Blue