| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / UTV / Off-Road / Watercraft / Snow |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Length | 84" |
| Duty | Heavy Duty |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
| Units | Pair |
| End Type | Vinyl Coated Hook |
| Features | Adjustable |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
- 1 nylon web strap, 84 long heavy-duty; rated at more than 1,200 lb. straight pull strength
- Feature a cam action buckle with maximum holding power
- Vinyl-coated 3/8 heavy-duty hooks
- Easy operation with large hand loop for pulling tight
- 400-lb. working load limit
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black