| Specification | Value |
|---|---|
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Color/Finish | Black |
| Width | 2-3/4" |
| Weight | 10.1 lb |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Volts | 12 V |
| Product Name | Battery |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Length | 6" |
| Height | 5-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003 | Yamaha | FJR 1300 A |
| 2004-2014 | Yamaha | FJR1300A ABS |
| 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 | Yamaha | XVS 1100 AW V-Star Classic |
| 2008-2014 | Yamaha | XV19CX Raider |
| 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 | Yamaha | XV 1900 CT Stratoliner |
| 2006-2019 | Yamaha | FJR 1300 |
| 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 | Yamaha | XV 1900 Roadliner |
| 2000-2007 | Yamaha | XVS1100A V Star 1100 Classic |
| 2001-2005 | Yamaha | FZS1000 FZ1 |
| 2003-2013 | Yamaha | FJR 1300 ES |
| 2011-2013 | Yamaha | XV 1700 Road Star Silverado |
| 2002-2008 | Yamaha | XV1700PC Road Star Warrior |
| 2003-2005 | Yamaha | FJR1300 |
| 1999-2008 | Yamaha | XVS1100 V Star 1100 Custom |
| 2002-2009 | Yamaha | XVS1100AT V Star 1100 Silverado |
| 2014-2022 | Yamaha | FJR1300ES |
| 2008-2010 | Yamaha | XV1700AT Road Star Silverado |
| 1999 | Yamaha | XVS 1100 A V-Star Classic |
| 2015-2016 | Yamaha | FJR1300A |
| 2006, 2007, 2009 | Yamaha | XV1900CT Stratoliner |
| 2006-2007 | Yamaha | XV 1900 C Raider |
| 2006-2007 | Yamaha | XV1900 Roadliner |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black