| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 38,1 mm (1-1/2") / 1-1/2" |
| Product Name | Battery |
| Length | 101,6 mm (4") / 4" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 2.3 Ah |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Weight | 5,5 kg (12,1 lb) / 12.1 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Height | 86,4 mm (3-3/8") / 3-3/8" |
| Units | Kit |
| Acid | Factory Activated |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Type | AGM Maintenance Free |
| CCA/Ampere | 40 A |
- Pack more power, discharge less in storage and have a longer life than conventional batteries
- Spill-proof design and construction have passed vibration and pressure differential spill-proof tests
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
- Should be charged once a month when not in service.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008, 2009, 2015 | Suzuki | DR-Z70 |
| 2010-2014 | Suzuki | DR-Z 70 |
| 2019 | Suzuki | DR-Z50 |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 | Yamaha | TTR50E |
| 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 | Yamaha | TTR110E |
| 2002-2005 | Yamaha | YJ50RA Vino Classic |
| 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2014 | Yamaha | SR 400 |
| 2003-2007 | Yamaha | TTR90E |
| 2010 | Yamaha | TT-R 110 E |
| 2001-2004 | Yamaha | YJ50 Vino |
| 2010-2011 | Yamaha | TT-R 50 E |
- MAP:
- Yes