| Specification | Value |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 6" / 152,4 mm (6") |
| Weight | 2,3 kg (5 lb) / 5 lb |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Acid | Factory Activated |
| CCA/Ampere | 120 A |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Product Name | Battery |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 6.5 Ah |
| Height | 3-5/8" / 91,4 mm (3-5/8") |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Width | 2-1/2" / 63,5 mm (2-1/2") |
| Units | Kit |
- Pack more power, discharge less in storage and have a longer life than conventional batteries
- Spill-proof design and construction have passed vibration and pressure differential spill-proof tests
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
- Should be charged once a month when not in service.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2006 | Yamaha | TTR250 |
| 2009-2014 | Yamaha | YW125 Zuma 125 |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2005-2015 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2012-2014 | Ducati | 1199 Panigale |
| 2013-2014 | Ducati | 899 Panigale |
| 2012-2014 | Ducati | 1199 Panigale S |
| 2013-2014 | Ducati | 1199 Panigale R |
| 2011 | Ducati | Panigale 1199 |
| 2012 | Ducati | Panigale 1199 R |
| 2003 | Kawasaki | KLX400R |
| 2003 | Kawasaki | KLX400SR |
| 2006-2007 | Triumph | Daytona 675 |
- MAP:
- Yes