| Specification | Value |
|---|---|
| Battery Capacity | 6.5 Ah |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Off-Road / Street / ATV |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| CCA/Ampere | 120 A |
| Units | Kit |
| Weight | 5 lb |
| Product Name | Battery |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Width | 2-1/2" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Height | 3-5/8" |
| Length | 6" |
| Volts | 12 V |
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2022 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2005-2022 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2000-2004 | Suzuki | DR-Z 400 SM |
| 1982-1988 | Ducati | 900 SS |
| 1986-1988 | Ducati | Paso 750 |
| 1985-1988 | Ducati | F1 750 |
| 1980-1986 | Ducati | 500 Pantah |
| 1981-1986 | Ducati | 600 SL Pantah |
| 1981-1982 | Ducati | Pantah 600 TL |
| 2016-2018 | Ducati | 959 Panigale |
| 1986 | Ducati | 750 F1 Montjuich |
| 1988 | Ducati | 750 Laguna Seca |
| 1986-1987 | Ducati | Indiana 750 |
| 2003 | Kawasaki | KLX400R |
| 1987-2013 | Kawasaki | KLR650 |
| 1985-1986 | Kawasaki | KL 600 KLR |
| 1990-1991 | Kawasaki | KL650B Tengai |
| 2003 | Kawasaki | KLX400SR |
| 1998-2005 | Arctic Cat | 300 4x4 |
| 1999-2006 | Arctic Cat | 250 2x4 |
| 2001-2005 | Arctic Cat | 250 4x4 |
| 2003-2005 | Aprilia | Atlantic 500 |
| 2004-2005 | Aprilia | Scarabeo 500 |
| 1999-2006 | Yamaha | TTR250 |
| 2015-2019 | Yamaha | XC155 SMAX |
| 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 | Yamaha | YW125 Zuma 125 |
| 2006-2007 | Triumph | Daytona 675 |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black