| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Units | Kit |
| Width | 2-3/4" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 6" |
| Product Name | Battery |
| CCA/Ampere | 115 A |
| Riding Style | Street |
| Weight | 7.5 lb |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Height | 4-1/8" |
| Volts | 12 V |
| Type | AGM Maintenance Free |
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2008 | Yamaha | YP400 Majesty |
| 2001-2005 | Yamaha | YZF-R6 |
| 1987 | Honda | CH150 Elite |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black