| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 6-5/16" |
| Length | 6" |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Volts | 12 V |
| Color/Finish | Black |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| CCA/Ampere | 230 A |
| Riding Style | Street / ATV |
| Weight | 10.3 lb |
| Battery Capacity | 14 Ah |
| Units | Kit |
| Width | 3-3/8" |
| Product Name | Battery |
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2012 | Suzuki | VZ 1500 Boulevard M90 |
| 2009, 2013, 2014 | Suzuki | M90 Boulevard |
| 2006, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 | Suzuki | VZR 1800 Boulevard |
| 2008-2009 | Suzuki | C109R Boulevard |
| 2002-2003 | Suzuki | LT-A Quadmaster 500 F 4x4 |
| 2002-2003 | Suzuki | LT-A500F Vinson 500 4x4 Auto |
| 2008 | Suzuki | M109R2 Boulevard |
| 2004 | Suzuki | VZ 1600 Boulevard M95 |
| 2005 | Suzuki | M95 Boulevard |
| 2010-2012 | Suzuki | VLR Boulevard 1800 R C109 |
| 2009-2015 | BMW | S1000RR |
| 2014-2018 | BMW | R1200RT |
| 2015-2016 | Kawasaki | VN 1700 C Vulcan Nomad |
| 2011-2013 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Vaquero |
| 2009-2013 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Voyager |
| 2009-2013 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Nomad |
| 2014 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Nomad ABS |
| 2014 | Kawasaki | VN 1700 J Vulcan Vaquero |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black