| Specification | Value |
|---|---|
| Volts | 12 V |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Width | 3-3/8" |
| Riding Style | Street |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Weight | 8.1 lb |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Product Name | Battery |
| Units | Kit |
| Battery Capacity | 11 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Color/Finish | Black |
| Length | 6" |
| Height | 4-5/16" |
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2015 | BMW | S 1000 RR ABS |
| 2002-2012 | Honda | VFR800FI Interceptor |
| 2004-2008 | Honda | VT750C Shadow |
| 2012-2013 | Honda | NC700X |
| 2001-2005 | Honda | VTR1000 Super Hawk |
| 2007-2009 | Honda | VT750C2 Shadow Spirit |
| 2007-2009 | Honda | VT750C Shadow Aero |
| 2000-2006 | Honda | RVT1000R RC51 |
| 2001-2003 | Honda | CBR1100XX Super Blackbird |
| 2002-2014 | Honda | FSC600 Silver Wing |
| 2001-2009 | Honda | NSS250 Reflex |
| 2014-2018 | Honda | CTX700 |
| 2005-2008 | Honda | PS250 Big Ruckus |
| 2012-2018 | Yamaha | XTZ1200 Super Tenere |
| 2011, 2019 | Yamaha | XT 1200 Z Super Tenere |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black