| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 5-1/8" |
| Vent Location | Right |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.6 A |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Weight | 4.3 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Volts | 12 V |
| Width | 2-5/16" |
| Battery Capacity | 5.5 Ah |
| Product Name | Battery |
| Length | 5-13/16" |
| Type | Conventional |
- High-quality, low-cost alternative to the OEM battery replacement
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1966-1967 | Yamaha | YL1 |
| 1970-1971 | Yamaha | XS1 |
| 1967 | Yamaha | YL2 |
| 1968 | Yamaha | YAS1 |
| 1968 | Yamaha | YR2 C |
| 1984-1985 | Yamaha | RZ350 |
| 1971 | Yamaha | HS1 B |
| 1969 | Yamaha | AS2C |
| 1970 | Yamaha | HS1 |
| 1971 | Yamaha | XS-1 650 B |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes