| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Weight | 4.9 lb |
| Length | 5-5/16" |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Width | 3" |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.7 A |
| Units | Kit |
| Vent Location | Right |
| Height | 5-7/8" |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | ATV |
| Battery Capacity | 7 Ah |
| Type | Conventional |
- High-quality, low-cost alternative to the OEM battery replacement
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-2001 | Yamaha | YFM80 Badger |
| 1987-1991 | Yamaha | YFM100 Champ |
| 2004-2008 | Yamaha | YFM50 Raptor |
| 2002-2008 | Yamaha | YFM80W Raptor |
| 2005-2008 | Yamaha | YFM80 Grizzly |
- MAP:
- Yes