| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Kit |
| Height | 4-1/2" |
| Type | Conventional |
| Width | 2-1/4" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Product Name | Battery |
| Length | 6-1/8" |
| Riding Style | Street |
| Weight | 3.8 lb |
| Volts | 6 V |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Vent Location | Front |
- High-quality, low-cost alternative to the OEM battery replacement
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1967, 1969 | Honda | SS125S Super Sport |
| 1968 | Honda | CA175 |
| 1967, 1969 | Honda | CL125A Scrambler |
| 1968 | Honda | SS125 |
| 1969 | Honda | CA175 Touring |
| 1968 | Honda | CL125A |
- MAP:
- Yes