| Specification | Value |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Vent Location | Right |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Battery |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Type | Conventional |
| Volts | 6 V |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.4 A |
| Units | Kit |
| Weight | 1.3 lb |
| Height | 3-3/4" |
| Length | 2-13/16" |
| Width | 2-13/16" |
- High-quality, low-cost alternative to the OEM battery replacement
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980, 1981, 1983, 1984, 1985 | Honda | XL100S |
| 1979-1984 | Honda | XL125S |
| 1979-1983 | Honda | XL185S |
| 1978-1981 | Honda | XL250S |
| 1979-1981 | Honda | XL500S |
| 1967 | Honda | P50 Little Honda |
| 1986 | Honda | CT110 |
| 1968 | Honda | P50 |
- MAP:
- Yes