| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 3-7/8" |
| Length | 3-1/2" |
| Vent Location | Rear |
| Volts | 6 V |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Width | 2-3/4" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Units | Kit |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.6 A |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Type | Conventional |
| Battery Capacity | 5.5 Ah |
| Product Name | Battery |
| Weight | 1.8 lb |
- High-quality, low-cost alternative to the OEM battery replacement
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1976-1979 | Honda | CT90 |
| 1966 | Honda | CM91 |
| 1966-1975 | Honda | CT90K Trail |
| 1973-1975 | Honda | ST90 |
| 1964 | Honda | CT200 |
| 1965-1966 | Honda | CT200 Trail 90 |
| 1967-1969 | Honda | CM91 Honda 90 |
| 1969 | Honda | SL90 |
- MAP:
- Yes