| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 4.4 lb |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Width | 2-3/4" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Product Name | Battery |
| Vent Location | Left Rear |
| Volts | 6 V |
| Height | 3-7/8" |
| Length | 5-13/16" |
| Riding Style | Street |
| Type | Conventional |
| Units | Kit |
| Battery Capacity | 11 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.1 A |
| Negative Terminal Location | Right Post |
- High-quality, low-cost alternative to the OEM battery replacement
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1981 | Honda | C70 |
| 1970-1973 | Honda | C70M |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes