| Specification | Value |
|---|---|
| Acid | Includes Acid Pack |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Riding Style | Watercraft / Snow / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / ATV / Off-Road |
| Type | Heavy Duty |
| Battery Capacity | 16 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 6" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Width | 3-5/8" |
| Height | 7" |
| Product Name | Battery |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.6 A |
| Volts | 12 V |
| Units | Kit |
| Vent Location | Left |
| Weight | 8.5 lb |
- Powerful starting power at a great price!
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983 | Honda | VT750C Shadow |
| 1984-1985 | Honda | VT700C Shadow |
| 1998-2000 | Honda | VT1100C3 Shadow Aero |
| 1985-1997 | Honda | VT1100C Shadow Spirit |
| 1998-2000 | Honda | VT1100T Shadow ACE Tour |
| 1995-1999 | Honda | VT1100C2 Shadow ACE |
- MAP:
- Yes