| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 3-5/8" |
| Length | 5-7/8" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | Off-Road / Street / ATV |
| Weight | 1.8 lb |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion / LifePO4 / Lithium |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Width | 2-1/2" |
- Great alternative to a standard lead acid battery at a 1/3 the weight
- Get improved performance from this rigorously tested unit
- Rechargeable with high current, 90% recharge within 6 minutes
- More than 1000 cycles under JISD standard
- No acid inside, so no spill/leaks
- Contains no heavy metal, environmentally friendly
- State-of-the-art Lithium Ferrous Phosphate (LiFePO4) technology
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2015 | Ducati | 899 Panigale |
| 2013-2014 | Ducati | 1199 Panigale S |
| 2015 | Ducati | 1299 Panigale S |
| 2015 | Ducati | Panigale R |
| 2012-2014 | Ducati | 1199 Panigale |
| 2015 | Ducati | Panigale 1199 |
| 2015 | Ducati | 1199 Superleggera |
| 2014 | Ducati | 1199 Panigale R |
| 2015 | Ducati | Panigale 1199 S |
| 2014 | Ducati | Panigale 1199 Tricolore |
| 2015 | Ducati | 1299 Panigale |
| 2003 | Kawasaki | KLX400SR |
| 2018-2019 | Kawasaki | EX400 Ninja 400 ABS |
| 2003 | Kawasaki | KLX400R |
| 2009-2010 | Kymco | Quannon 150 |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2009-2015 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2006-2013 | Triumph | Daytona 675 |
| 2004-2009 | Yamaha | YFZ450 |
| 1999-2006 | Yamaha | TTR250 |
| 2006-2018 | Yamaha | YFM700 Raptor 700 |
| 2007-2018 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R SE |
| 2009-2017 | Yamaha | YW125 Zuma 125 |
| 2014-2018 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R |
| 2015-2018 | Yamaha | XC155 SMAX |
| 2013 | Yamaha | Raptor 700R 4x2 |
| 2006 | Yamaha | Raptor 700R SE 4x2 |
| 2015-2017 | Aprilia | Tuono V4 1100 Factory ABS |
- MAP:
- Yes