| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Battery Chemistry | Lithium / Lithium-Ion / LifePO4 |
| Height | 3-11/16" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Weight | 2.5 lb |
| Width | 3-7/16" |
| Length | 5-7/8" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| CCA/Ampere | 385 A |
| Positive Terminal Location | Left Post |
- Great alternative to a standard lead acid battery at a 1/3 the weight
- Get improved performance from this rigorously tested unit
- Rechargeable with high current, 90% recharge within 6 minutes
- More than 1000 cycles under JISD standard
- No acid inside, so no spill/leaks
- Contains no heavy metal, environmentally friendly
- State-of-the-art Lithium Ferrous Phosphate (LiFePO4) technology
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2015 | BMW | S 1000 RR ABS |
| 2007-2009 | Honda | VT750C2 Shadow Spirit |
| 2005-2012 | Honda | FSC600 Silver Wing |
| 2000-2009 | Honda | VFR800F |
| 2000-2005 | Honda | VTR1000 Super Hawk |
| 2004-2008 | Honda | VT750C Shadow |
| 2001-2003 | Honda | CBR1100XX Super Blackbird |
| 2012-2014 | Honda | NC700X |
| 2005-2008 | Honda | PS250 Big Ruckus |
| 1998-2000 | Honda | VT1100T Shadow ACE Tour |
| 2010-2015 | Honda | VT13CX Fury |
| 1985-1997 | Honda | VT1100C Shadow Spirit |
| 2001-2007 | Honda | VT750DC Shadow Spirit |
| 2003-2013 | Honda | ST1300 |
| 2001-2009 | Honda | NSS250 Reflex |
| 2011-2014 | Honda | VT1300CT Interstate |
| 2011-2015 | Honda | VT1300CR Stateline |
| 1998-2000 | Honda | VT1100C3 Shadow Aero |
| 2009 | Honda | VT1300CX Fury |
| 2014-2015 | Honda | CTX700 |
| 2009-2010 | Honda | DN-01 |
| 1995-1999 | Honda | VT1100C2 Shadow ACE |
| 2010-2013 | Honda | NT700V |
| 2000-2006 | Honda | RVT1000R RC51 |
| 2011-2014 | Honda | VT1300CS Sabre |
| 2011-2013 | Honda | CB1100 |
| 2007-2009 | Honda | VT750CSE Shadow Aero |
| 2010-2013 | Honda | VFR1200F |
| 2010-2014 | Honda | VT750C2B Shadow Phantom |
| 2014-2015 | Honda | CTX1300 |
| 2012-2015 | Yamaha | XTZ1200 Super Tenere |
| 2013 | Yamaha | XV 950 Bolt |
| 2014-2015 | Yamaha | XVS950 Bolt |
| 2009-2014 | Yamaha | XVS950CT V Star 950 Tourer |
| 2014-2015 | Yamaha | XVS950 Bolt R-Spec |
| 2011 | Yamaha | XT 1200 Z Super Tenere |
| 2006-2014 | Yamaha | FZS1000 FZ1 |
| 2009-2014 | Yamaha | XVS950 V Star 950 |
| 2009-2014 | Yamaha | VMX1700 V-Max |
| 2013 | Yamaha | XV 950 Bolt R-Spec |
| 2003-2013 | KTM | 990 Super Duke |
| 2009-2010 | KTM | 1190 RC8 R |
| 2009-2013 | KTM | 990 Supermoto |
| 2009-2010 | KTM | 1190 RC8 |
| 2011-2013 | KTM | 1090 RC8 |
| 2009-2013 | KTM | 990 Adventure |
| 2009-2011 | KTM | 950 Super Enduro |
| 2013 | KTM | 1190 Adventure |
| 2010 | KTM | 990 Supermoto R |
| 2014-2015 | Kawasaki | ZG1400 Concours ABS |
- MAP:
- Yes