| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 4-7/16" |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Chemistry | LifePO4 / Lithium / Lithium-Ion |
| Height | 3-3/8" |
| Weight | 1.3 lb |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Width | 2-3/4" |
| Negative Terminal Location | Left |
| Units | Each |
| Product Name | Battery |
- Great alternative to a standard lead acid battery at a 1/3 the weight
- Get improved performance from this rigorously tested unit
- Rechargeable with high current, 90% recharge within 6 minutes
- More than 1000 cycles under JISD standard
- No acid inside, so no spill/leaks
- Contains no heavy metal, environmentally friendly
- State-of-the-art Lithium Ferrous Phosphate (LiFePO4) technology
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2016 | KTM | 200 XC-W |
| 2003-2018 | KTM | 250 EXC |
| 2011-2012 | KTM | 250 XC-W |
| 2011-2013 | KTM | 300 EXC |
| 2013 | KTM | 350 Freeride |
| 2003-2011 | KTM | 400 EXC |
| 2011-2012 | KTM | 250 XCF-W |
| 2014 | KTM | 350 EXC-F |
| 2011-2016 | KTM | 350 SX-F |
| 2011-2012 | KTM | 350 XC-F |
| 2000-2002 | KTM | 400 EXC Racing 4-Stroke |
| 2008-2010 | KTM | 450 XC-F |
| 2008-2010 | KTM | 450 XC-W |
| 2003-2012 | KTM | 530 EXC |
| 2013-2018 | KTM | 250 SX-F |
| 2003-2013 | KTM | 450 EXC |
| 2009-2013 | KTM | 450 SMR |
| 2000-2002 | KTM | 520 EXC Racing 4-Stroke |
| 2003-2007 | KTM | 525 EXC |
| 2009-2012 | KTM | 530 XC-W |
| 2008-2016 | KTM | 450 SX-F |
| 2011-2018 | KTM | 250 EXC-F |
| 2011-2012 | KTM | 250 XC |
| 2011-2012 | KTM | 300 XC-W |
| 2013 | KTM | 125 Duke |
| 2011-2012 | KTM | 300 XC |
| 2009-2010 | KTM | 400 XC-W |
- MAP:
- Yes