| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Watercraft / Snow / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Weight | 2.5 lb |
| Type | Heavy Duty |
| Vent Location | Right |
| Width | 2-1/4" |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.3 A |
| Height | 4-5/16" |
| Units | Kit |
| Length | 3-13/16" |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Model | Conventional |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Positive Terminal Location | Right Post |
- Powerful starting power at a great price
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as top brand-name Japanese batteries
- Rugged and provide more power over standard conventional batteries
- Include anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1985-2000 | Yamaha | XT350 |
| 1984 | Yamaha | XT250 |
- MAP:
- Yes