| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / UTV / Snow / Watercraft / Off-Road |
| Width | 3-1/2" |
| Product Name | Battery |
| Battery Maximum Charge Rate | 2 A |
| Height | 6-5/16" |
| Type | with Electrolyte Sensor / Heavy Duty |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 8-1/8" |
| Model | Conventional |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Units | Kit |
| Vent Location | Left |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Acid | Shipped Dry |
| Weight | 11.2 lb |
- Powerful starting power at a great price
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as top brand-name Japanese batteries
- Rugged and provide more power over standard conventional batteries
- Include anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1988 | Suzuki | Cavalcade LX |
| 1986-1987 | Suzuki | Cavalcade LXE |
| 1986-1987 | Suzuki | GV1400 Cavalcade |
| 1986-1993 | Yamaha | XVZ1300 Venture Royale |
| 1982 | Yamaha | XV920 Virago |
| 1983-1985 | Yamaha | XVZ1200D Venture Royale |
| 1986, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993 | Yamaha | XVZ 1300 Venture |
| 1987-1988 | Yamaha | XVZ1300 Venture |
| 1983-1984 | Yamaha | XVZ1200 Venture |
| 1985 | Yamaha | XVZ 1200 Venture |
| 1982 | Yamaha | XJ1100 Maxim |
| 1986-2003 | Kawasaki | ZG1200 Voyager XII |
- MAP:
- Yes