| Specification | Value |
|---|---|
| Battery Maximum Charge Rate | 2 A |
| Height | 6-5/16" |
| Riding Style | Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / Snow / ATV / Off-Road |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Type | Heavy Duty / with Electrolyte Sensor |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Units | Kit |
| Vent Location | Left |
| Length | 8-1/8" |
| Product Name | Battery |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Volts | 12 V |
| Width | 11-3/16" |
| Weight | 11.2 lb |
- Powerful starting power at a great price!
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983-1985 | Yamaha | XVZ1200D Venture Royale |
| 1987-1988 | Yamaha | XVZ1300 Venture |
| 1986, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993 | Yamaha | XVZ 1300 Venture |
| 1983-1984 | Yamaha | XVZ1200 Venture |
| 1986-1993 | Yamaha | XVZ1300 Venture Royale |
| 1985 | Yamaha | XVZ 1200 Venture |
| 1982 | Yamaha | XJ1100 Maxim |
| 1982 | Yamaha | XV920 Virago |
| 1986-1987 | Suzuki | Cavalcade LXE |
| 1986-1988 | Suzuki | Cavalcade LX |
| 1986-1987 | Suzuki | GV1400 Cavalcade |
| 1986-2003 | Kawasaki | ZG1200 Voyager XII |
- MAP:
- Yes