| Specification | Value |
|---|---|
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Height | 6-5/16" |
| Length | 5-5/16" |
| Product Name | Battery |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Snow / Adventure Touring / Dual-Sport / UTV / Watercraft / Street |
| Width | 3-1/8" |
| Type | Heavy Duty |
| Vent Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Volts | 12 V |
| Model | Conventional |
| Units | Kit |
| Weight | 6.8 lb |
- Powerful starting power at a great price
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as top brand-name Japanese batteries
- Rugged and provide more power over standard conventional batteries
- Include anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986 | Honda | VFR750F Interceptor |
| 1989-1990 | Honda | XL600V Transalp |
| 1989-1990 | Honda | GB500 |
| 1986-1987 | Honda | VFR700F2 Interceptor |
- MAP:
- Yes