| Specification | Value |
|---|---|
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Height | 7" |
| Riding Style | ATV / Street / Off-Road / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV |
| Volts | 12 V |
| Length | 5-5/16" |
| Units | Kit |
| Vent Location | Left |
| Width | 3-1/8" |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Product Name | Battery |
| Type | Heavy Duty |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Weight | 7.1 lb |
- Powerful starting power at a great price!
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2013 | Yamaha | YFM125 Grizzly |
| 1996, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 | Yamaha | YFM 350 FX Wolverine 4x4 |
| 1995, 1997, 2004, 2005 | Yamaha | YFM350F Wolverine 4x4 |
| 1989-2004 | Yamaha | YFA-1 Breeze125 |
| 1994-2000 | Yamaha | YFB250FW Timberwolf 4x4 |
| 1987-2003 | Yamaha | YFM350X Warrior |
| 1992-1998 | Yamaha | YFB250 Timberwolf 2x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes