| Specification | Value |
|---|---|
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Riding Style | Snow / UTV / ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Off-Road / Watercraft |
| Volts | 12 V |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.6 A |
| Units | Kit |
| Width | 3-1/2" |
| Battery Capacity | 16 Ah |
| Weight | 8.4 lb |
| Product Name | Battery |
| Vent Location | Left |
| Type | Heavy Duty |
| Height | 6-5/16" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Length | 6-5/16" |
- Powerful starting power at a great price!
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2012 | Suzuki | VZ 800 Boulevard M50 |
| 1985-1987 | Suzuki | VS700 Intruder |
| 1992-2004 | Suzuki | Intruder 800 G |
| 1988-1991 | Suzuki | VS750GL Intruder |
| 1988 | Suzuki | Intruder 750 G |
| 2005-2008 | Suzuki | VS Boulevard 800 G |
| 2005-2009 | Suzuki | M50 Boulevard |
- MAP:
- Yes