| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Conventional |
| Product Name | Battery |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Height | 7-1/2" |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / ATV / Snow / Watercraft / Off-Road |
| Type | Heavy Duty |
| Length | 6-5/8" |
| Width | 5-1/8" |
| Units | Kit |
| Volts | 12 V |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Battery Maximum Charge Rate | 3 A |
| Vent Location | Right |
| Acid | Shipped Dry |
| Weight | 14.4 lb |
- Powerful starting power at a great price
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as top brand-name Japanese batteries
- Rugged and provide more power over standard conventional batteries
- Include anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2004 | Sea-Doo | GTX 4-TEC Supercharged |
| 2008-2010 | Sea-Doo | GTX 155 |
| 2008-2010 | Sea-Doo | GTI SE 130 |
| 2005-2006 | Sea-Doo | RXT |
| 2010 | Sea-Doo | GTX Limited iS 260 |
| 2006-2007 | Sea-Doo | GTI STD |
| 2005-2006 | Sea-Doo | RXP |
| 2008-2010 | Sea-Doo | RXP X 255 |
| 2008-2010 | Sea-Doo | RXT 215 |
| 2008-2010 | Sea-Doo | GTI 130 |
| 2008-2010 | Sea-Doo | GTI SE 155 |
| 2008 | Sea-Doo | RXP 155 |
| 2009 | Sea-Doo | RXT iS 255 |
| 2010 | Sea-Doo | RXT iS 260 |
| 2009-2010 | Sea-Doo | Wake Pro 215 |
| 2003-2004 | Sea-Doo | GTX 4-TEC |
| 2003-2004 | Sea-Doo | GTX 4-TEC Limited Supercharged |
| 2008-2009 | Sea-Doo | RXP 215 |
| 2008-2010 | Sea-Doo | Wake 155 |
| 2008 | Sea-Doo | GTX LTD 215 |
| 2010 | Sea-Doo | RXT X 260 |
| 2008-2009 | Sea-Doo | RXT X 255 |
| 2008 | Sea-Doo | Wake 215 |
| 2009 | Sea-Doo | GTX Limited iS 255 |
| 2006 | Sea-Doo | GTI SE |
| 2004, 2007 | Sea Doo | RXP 215 |
| 2005-2007 | Sea Doo | Wake 155 |
| 2004 | Sea Doo | GTX 1500 Wakeboard Edition |
| 2007 | Sea Doo | GTI 130 SE |
| 2007 | Sea Doo | RXT 215 |
| 2007 | Sea Doo | GTI 155 SE |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes