| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 6" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / Snow / ATV / Watercraft / Off-Road |
| Type | Heavy Duty |
| Units | Kit |
| Width | 2-5/16" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Volts | 12 V |
| Weight | 4 lb |
| Battery Capacity | 7 Ah |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Height | 5-1/8" |
| Vent Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.7 A |
- Powerful starting power at a great price!
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2004 | Yamaha | TTR225 |
| 2005 | Yamaha | TT-R 225 |
- MAP:
- Yes