| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV / Street / Off-Road / Snow / Adventure Touring / Dual-Sport / Watercraft / UTV |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| Weight | 5.3 lb |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Length | 5-5/16" |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Product Name | Battery |
| Vent Location | Left |
| Width | 3" |
| Units | Kit |
| Battery Capacity | 9 Ah |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Height | 5-1/2" |
| Type | Heavy Duty |
| Volts | 12 V |
- Powerful starting power at a great price!
- Parts Unlimited Heavy-Duty batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991-1994 | Kawasaki | EL 250 E HS |
| 1986-1987 | Kawasaki | EX250-E Ninja 250R |
| 1987-1988 | Kawasaki | KLF110 Mojave |
| 1988, 1989, 1990, 1992, 1993, 1994 | Kawasaki | EX250F Ninja 250R |
| 1988-1989 | Kawasaki | EL250 Eliminator |
| 1983 | Kawasaki | EX305 GPZ |
| 1974-1976 | Yamaha | RD200 |
| 1972 | Yamaha | CS5 |
| 1970 | Yamaha | CS3 |
| 1971 | Yamaha | CS-3 250 |
| 1968 | Yamaha | YCS1 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes