| Specification | Value |
|---|---|
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Type | Tie-Down |
| Riding Style | Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / Street / Off-Road / ATV |
| Features | Adjustable |
| Load Capacity | 400 lb |
| Duty | Heavy Duty |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Material | Nylon |
| Color/Finish | Blue |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Units | Pair |
| Length | 66" |
| Tensile Strength | 1200 lb |
- Built-in assist
- 3/8" hooks
- Easy operation with maximum holding power
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Blue