| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / ATV / Watercraft |
| Units | Pair |
| Duty | Heavy Duty |
| Product Name | Strap |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Width | 1" |
| Color/Finish | Red |
| Load Capacity | 400 lb |
| Features | Adjustable |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Length | 66" |
| Material | Nylon |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Type | Tie-Down |
- Built-in assist
- 3/8" hooks
- Easy operation with maximum holding power
- MAP:
- Yes
- Color:
- Red