| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Volts | 12 V |
| Acid | Shipped Dry |
| Height | 6,5" |
| Riding Style | Street |
| Type | Conventional |
| Width | 5" |
| Length | 7-3/8" |
| Units | Kit |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Weight | 21.3 lb |
- Parts Unlimited batteries are a high-quality, low-cost alternative to OEM battery replacement
- Built to improve acid flow and resist vibration damage
- Impact resistant case and cover
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1985-1989 | BMW | K75 RT |
| 1976-1978 | BMW | R100/7 |
| 1979-1980 | BMW | R100 /7 |
| 1987-1995 | BMW | R 1000 RS |
| 1987-1995 | BMW | R100GS |
| 1976-1980 | BMW | R60/7 |
| 1976-1977 | BMW | R75/7 |
| 1984-1987 | BMW | R80RT |
| 1969, 1970, 1971, 1972, 1977, 1978, 1979 | BMW | R 90 S |
| 1985-1995 | BMW | K75 |
| 1987-1995 | BMW | R 1000 RT |
| 1973-1976 | BMW | R60/6 |
| 1984-1989 | BMW | R65 |
| 1973-1976 | BMW | R75/6 |
| 1984-1995 | BMW | R80 |
| 1973-1976 | BMW | R90S |
| 1993-1995 | BMW | K75RT ABS |
| 1980-1984 | BMW | R100CS |
| 1973-1976 | BMW | R90/6 |
| 1987-1995 | BMW | R 1000 PD |
| 1990-1992 | BMW | K75RT |
| 2000-2011 | Moto Guzzi | 850 T3 |
| 1989-1993 | Moto Guzzi | California III |
| 2000-2001 | Ducati | GTS 860 |
- MAP:
- Yes