| Specification | Value |
|---|---|
| Battery Capacity | 5.5 Ah |
| Length | 5-5/16" |
| Riding Style | Street |
| Type | Conventional |
| Units | Kit |
| Weight | 4.3 lb |
| Volts | 12 V |
| Acid | Shipped Dry |
| Height | 5-1/8" |
| Product Name | Battery |
| Width | 2-5/16" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Positive Terminal Location | Left Post |
- Parts Unlimited batteries are a high-quality, low-cost alternative to OEM battery replacement
- Built to improve acid flow and resist vibration damage
- Impact resistant case and cover
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1970-1971 | Yamaha | XS1 |
| 1966-1967 | Yamaha | YL1 |
| 1984-1985 | Yamaha | RZ350 |
| 1969 | Yamaha | AS2C |
| 1971 | Yamaha | HS1 B |
| 1967 | Yamaha | YL2 |
| 1968 | Yamaha | YR2 C |
| 1968 | Yamaha | YAS1 |
| 1970 | Yamaha | HS1 |
| 1971 | Yamaha | XS-1 650 B |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes