| Specification | Value |
|---|---|
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Capacity | 9 Ah |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | Street |
| Height | 5-1/2" |
| Type | Conventional |
| Volts | 12 V |
| Length | 5-5/16" |
| Units | Kit |
| Weight | 5.4 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Product Name | Battery |
| Width | 3" |
- Parts Unlimited batteries are a high-quality, low-cost alternative to OEM battery replacement
- Built to improve acid flow and resist vibration damage
- Impact resistant case and cover
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986 | Honda | CMX250CD Rebel Ltd |
| 1985-1987 | Honda | CMX250C Rebel |
| 1973-1975 | Kawasaki | H1 Mach III |
| 1976 | Kawasaki | KH500 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes