| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Positive Terminal Location | Left Post |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Volts | 6 V |
| Units | Kit |
| Weight | 1.3 lb |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Height | 3-3/4" |
| Length | 2-13/16" |
| Type | Conventional |
| Width | 2-13/16" |
- Parts Unlimited batteries are a high-quality, low-cost alternative to OEM battery replacement
- Built to improve acid flow and resist vibration damage
- Impact resistant case and cover
- All batteries are shipped dry
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1977-1983 | Yamaha | DT100 |
| 1979-1987 | Yamaha | QT50 |
| 1978-1980 | Yamaha | LB50 Chappy |
| 1981-1983 | Yamaha | DT80 |
| 1972 | Yamaha | RT2 |
| 1973 | Yamaha | GT1 |
| 1974, 1975, 1976, 1978, 1979, 1980 | Yamaha | GT80 |
| 1983-1984 | Yamaha | RX 50 Special |
| 1987, 1988, 1990, 1991, 1992 | Yamaha | YSR50 |
| 1973 | Yamaha | DT3 |
| 1973 | Yamaha | RT3 |
| 1981-1982 | Yamaha | LB50 |
| 1983 | Yamaha | RX 50 M |
| 1976, 1978 | Yamaha | LB80 II Chappy |
| 1981 | Yamaha | LC 50 Champ |
| 1977 | Yamaha | LB 80 3 Champ |
| 1980 | Yamaha | LC50 Champ |
| 1984 | Yamaha | DT 80 |
| 1977 | Yamaha | LB80 Chappy |
| 1976 | Yamaha | LB 80 2H Chappy |
| 1972 | Yamaha | DT2 |
| 1982 | Yamaha | MJ50 |
| 1971-1975 | Kawasaki | F7 |
| 1971-1973 | Kawasaki | F6 |
| 1973-1974 | Kawasaki | G3 SS 100 |
| 1976-1978 | Kawasaki | KE100 |
| 1976-1978 | Kawasaki | KM100 |
| 1976-1977 | Kawasaki | KH100 |
| 1973-1975 | Kawasaki | G4TR |
| 1974-1975 | Kawasaki | G5 |
| 1971 | Kawasaki | G3 TR 90 |
| 1976 | Kawasaki | KV100 |
| 1974-1975 | Kawasaki | 90 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes