| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 36.00 mm |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Street |
| Thickness | 10.50 mm |
| Units | Pair |
| Outside Diameter | 48.00 mm |
| Type | Fork |
| Material | Rubber |
| Product Name | Seal |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1978-1980 | Kawasaki | KZ1000D Z1R |
| 1977-1980 | Kawasaki | KZ650B/F |
| 1973-1975 | Kawasaki | Z1 900 |
| 1977 | Kawasaki | KX 250 |
| 1980-1984 | Kawasaki | KL250 |
| 1985-1998 | Kawasaki | KL 250 |
| 1979-1980 | Kawasaki | KLX250 |
| 1985-2003 | Kawasaki | KL 250 -D KLR |
| 1984-1985 | Kawasaki | KXT250 Tecate |
| 1976 | Kawasaki | KH500 |
| 1977-1980 | Kawasaki | KZ 1000 A |
| 1977-1980 | Kawasaki | KZ1000B/K LTD |
| 1980 | Kawasaki | KZ 1000 |
| 1976 | Kawasaki | KZ900/Z1 |
| 1976-1979 | Kawasaki | KZ750B/E |
| 1980 | Kawasaki | KZ750G LTD II |
| 1978-1979 | Kawasaki | KX125 |
| 1980-1982 | Kawasaki | KDX175 |
| 1976 | Kawasaki | KX400 |
| 1980 | Kawasaki | KZ 750 GP |
| 1976, 1978 | Kawasaki | KX250 |
| 1976 | Kawasaki | KZ900 LTD |
| 1985-2000 | Yamaha | XT350 |
| 1977-1981 | Yamaha | IT175 |
| 1982-1983 | Yamaha | YZ100 |
| 1993-1997 | Yamaha | XT225 |
| 1993-1997 | Yamaha | XT 225 Serow |
| 1984 | Yamaha | XT250 |
| 1977-1980 | Yamaha | YZ125 |
| 1979 | Yamaha | DT250 |
| 1976-1979 | Yamaha | IT400 |
| 1978-1981 | Yamaha | XT500 |
| 1977-1980 | Yamaha | IT250 |
| 1980-1982 | Yamaha | TT250 |
| 1980 | Yamaha | IT425 |
| 1978-1979 | Suzuki | SP370 |
| 1978-1979 | Suzuki | DR370 |
| 1984-2002 | Honda | XR200R |
- Supplier:
- Parts Unlimited