| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 37.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Outside Diameter | 49.00 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 8.00 mm |
| Units | Pair |
| Product Name | Seal |
| Type | Fork |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1981 | Suzuki | GS1000GL |
| 1983 | Suzuki | GS750S Katana |
| 1978, 1979, 1982, 1983 | Suzuki | GS 1000 GL |
| 1980-1983 | Suzuki | GS 1000 |
| 1978, 1980, 1981, 1982, 1983 | Suzuki | GS 1000 L |
| 1980-1983 | Suzuki | GS1100E |
| 1989-2000 | Suzuki | GS 500 E |
| 1985-1986 | Suzuki | GS550ES |
| 1983-1985 | Suzuki | GS550E |
| 1978, 1979, 1982, 1983 | Suzuki | GS 1000 G |
| 1981-1983 | Suzuki | GS 1000 E |
| 1980-1983 | Suzuki | GS 1100 LT |
| 1980-1981 | Suzuki | GS1000G |
| 1980-1983 | Suzuki | GS850GL |
| 1978-1980 | Suzuki | GS1000E |
| 1980 | Suzuki | GS1100L |
| 1981-1983 | Suzuki | GS 1100 L |
| 1978, 1979, 1980, 1981, 1983 | Suzuki | GS 1000 S Katana |
| 1980-1982 | Suzuki | GS 1100 S Katana |
| 1979-1983 | Suzuki | GS850G |
| 1979 | Suzuki | GS1000L |
| 1983 | Suzuki | GS1100S Katana |
| 1978-1979 | Suzuki | GS1000 |
| 1982 | Suzuki | GS1000S Katana |
| 1979 | Suzuki | GS 850 GL |
| 1986-1987 | Kawasaki | ZX600 Ninja 600R |
| 1985-1987 | Kawasaki | ZX 600 B Ninja RX |
| 1983-1985 | Kawasaki | ZX750 GPZ |
| 1983-1984 | Kawasaki | ZX 1100A Ninja GPZ |
| 1986-1987 | Kawasaki | ZL 600 A |
| 1986-1987 | Kawasaki | ZL600 Eliminator |
| 1981-1982 | Yamaha | XV920R Seca |
| 1983 | Yamaha | XJ650L Turbo Seca |
| 1983 | Yamaha | XJ 650 L Midnight Maxim |