| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Thickness | 11.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Outside Diameter | 50.00 mm |
| Units | Pair |
| Inside Diameter | 37.00 mm |
| Type | Fork |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2012 | Kawasaki | EX250-J Ninja 250R |
| 1994-1996 | Kawasaki | EX500D Ninja 500R |
| 1994-2000 | Kawasaki | EX500A Ninja 500 |
| 1997-2000 | Kawasaki | EX500 Ninja 500R |
| 1984-1986 | Honda | VF500F Interceptor |
| 1987-1990 | Honda | CBR600F Hurricane |
| 1981-1982 | Honda | CB750F |
| 1979-1983 | Honda | CB900C Custom |
| 2003-2007 | Honda | CR85RB Expert |
| 2003-2017 | Honda | CRF230F |
| 2003-2007 | Honda | CR85R |
| 1981-1982 | Honda | XR250R |
| 1996-2002 | Honda | CR80RB Expert |
| 1981-1982 | Honda | XR500R |
| 2007-2017 | Honda | CRF150R |
| 1986-1987 | Honda | VFR700F Interceptor |
| 1983 | Honda | CX650T Turbo |
| 1982 | Honda | CX500TC Turbo |
| 1982-1983 | Honda | CB750SC Nighthawk |
| 1996-2002 | Honda | CR80R |
| 1986-1987 | Honda | VFR700F2 Interceptor |
| 1982 | Honda | XL500R |
| 1982-1983 | Honda | VF750S V45 Sabre |
| 1984-1985 | Honda | VF700S Sabre |
| 1983 | Honda | GL650 Silver Wing |
| 1986 | Honda | VFR750F Interceptor |
| 1982 | Honda | CB650SC Nighthawk |
| 1981-1982 | Honda | CB750F Super Sport |
| 1983-1984 | Honda | VT500FT Ascot |
| 1986-1987 | Honda | CMX450C Rebel |
| 1982-1983 | Honda | FT500 Ascot |
| 1983 | Honda | CB550SC Nighthawk |
| 1983-1985 | Suzuki | GS 550 L Impulse |
| 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Suzuki | RM85 |
| 1983 | Suzuki | GS750E |
| 1983 | Suzuki | XN85 Turbo |
| 1986-1987 | Suzuki | VS700 Intruder |
| 2010, 2011, 2013, 2014 | Suzuki | RM 85 |
| 1985 | Suzuki | GS700ES |
| 1979 | Suzuki | GS750L |
| 1985 | Suzuki | GS700E |
- Supplier:
- Parts Unlimited