| Specification | Value |
|---|---|
| Material | NOK Anti-Stiction / Rubber |
| Outside Diameter | 53.10 mm |
| Units | Pair |
| Type | Fork |
| Inside Diameter | 41.00 mm |
| Thickness | 10.50 mm / 8.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seal |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2003 | Honda | VT750CD Shadow (A.C.E.) Deluxe |
| 1998-2001 | Yamaha | YZF-R1 LE |
| 1998-2001 | Yamaha | YZF-R1 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes