| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
| Material | Rubber |
| Thickness | 11.00 mm |
| Inside Diameter | 42.00 mm |
| Outside Diameter | 54.00 mm |
| Product Name | Seal |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2010 | BMW | F800S |
| 2006-2012 | BMW | F800ST |
| 2006-2010 | BMW | F800S ABS |
| 2006-2012 | BMW | F800ST ABS |
| 2009-2010 | BMW | F800R ABS |
| 2009-2010 | BMW | F800R |
| 2003-2004 | Honda | CB900F Super Sport |
| 2003-2009 | Honda | VFR800A Interceptor ABS |
| 2004 | Honda | CB900F 919 |
| 2003 | Honda | CBR954RR |
| 2003-2006 | Honda | CBR600F4 |
| 2003-2004 | Honda | CB900C Custom |
| 2007-2009 | Suzuki | GSF1250SA Bandit ABS |
| 2009-2018 | Suzuki | GSX-R1000 |
| 2004-2005 | Suzuki | GSX-R600 |
| 2006-2012 | Suzuki | GSF 1200 Bandit |
| 2010-2011 | Suzuki | GSF 1250 Bandit S |
| 2004-2010 | Suzuki | DL650 V-Strom |
| 2007-2009 | Suzuki | GSF1250S Bandit |
| 2004-2005 | Suzuki | GSX-R750 |
| 2010-2011 | Suzuki | GSF 1250 Bandit SA |
| 2019 | Suzuki | GSX-R 1000 |
| 2006 | Kawasaki | VN 1600 F Vulcan Mean Streak |
| 2011-2019 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R |
| 2011-2019 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R ABS |
| 2009-2012 | Kawasaki | VN1700 Vulcan 1700 Classic |
| 2009-2012 | Kawasaki | VN 1700 E Vulcan Classic |
| 2006 | Kawasaki | VN1600B Vulcan 1600 Mean Streak |
| 2006 | Kawasaki | VN 1600 B-A Vulcan Mean Steak Special Edition |
| 2003-2006 | Ducati | Multistrada 1000 |
| 2008-2011 | Ducati | Monster 696 |