| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Fork |
| Units | Pair |
| Inside Diameter | 43.00 mm |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 14.00 mm / 11.00 mm |
| Material | Rubber |
| Outside Diameter | 55.00 mm |
| Product Name | Seal |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2010 | Aprilia | RSV 1000 R Factory |
| 2000-2010 | Aprilia | RSV 1000 |
| 2004-2010 | Aprilia | RSV 1000 R |
| 2000-2010 | Aprilia | RSV 1000 Factory |
| 2003-2010 | Aprilia | Tuono 1000 R |
| 2002-2003 | Aprilia | RSV Mille R Edwards Replica |
| 2000-2010 | Aprilia | RSV Showa R |
| 2009-2010 | Aprilia | RSV4 R |
| 2009-2010 | Aprilia | RSV4 1000 APRC |
| 2003-2010 | Aprilia | RSV Mille Tuono |
| 2002-2005 | Aprilia | Tuono 1000 |
| 2000-2003 | Aprilia | RSV Mille SP |
| 2000-2010 | Aprilia | RSV 1000 R Tuono Mille |
| 2000-2003 | Aprilia | RSV Mille |
| 2000-2003 | Aprilia | RSV Mille R |
| 2003 | Aprilia | RSV Mille R Haga |
| 2002 | Aprilia | RSV Mille R Haga Replica |
| 2010 | Aprilia | RSV4 Factory |
| 2012 | Ducati | Multistrada 1200 |
| 2012 | Ducati | Multistrada 1200 S Sport |
| 2012 | Ducati | Multistrada 1200 S |
| 2010-2012 | Ducati | Streetfighter S |
| 2012 | Ducati | Multistrada 1200 S Touring |
| 2009 | Ducati | Multistrada 1000 |
| 2012 | Ducati | 1199 Panigale S |
| 1996-2001 | Yamaha | TDM 850 |
| 2009-2019 | Yamaha | YZF-R1 |
| 2001-2005 | Yamaha | FZS1000 FZ1 |
| 2004-2009 | Yamaha | FZS600 FZ6 |
| 1999-2000 | Yamaha | YZF 750 R |
| 2006 | Yamaha | YZF-R1 LE |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes