| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road |
| Material | NOK Anti-Stiction / Rubber |
| Outside Diameter | 58.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Thickness | 10.00 mm |
| Units | Pair |
| Type | Fork |
| Inside Diameter | 47.00 mm |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2007 | Honda | CR250R |
| 2004-2009 | Honda | CRF250R |
| 2004-2017 | Honda | CRF250X |
| 2002-2008 | Honda | CRF450R |
| 2005-2017 | Honda | CRF450X |
| 2001-2007 | Suzuki | RM125 |
| 2007-2012 | Suzuki | RMZ250 |
| 2005-2012 | Suzuki | RMZ450 |
| 2004-2006 | Suzuki | RM250 |
| 2006-2012 | Kawasaki | KX250F |
- Supplier:
- Parts Unlimited