| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 48.00 mm |
| Outside Diameter | 58.10 mm |
| Thickness | 10.50 mm / 8.50 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Type | Fork |
| Product Name | Seal |
| Material | NOK Anti-Stiction / Rubber |
| Units | Pair |
- High-quality replacement fork seals
- Made to OEM specifications
- Most performance models available in "NOK" anti-stiction material.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2016 | Yamaha | YZ250 |
| 2005-2014 | Yamaha | YZ250F |
| 2005-2014 | Yamaha | YZ125 |
| 2005-2013 | Yamaha | WR250F |
| 2005-2009 | Yamaha | WR450F |
| 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016 | Kawasaki | KLX450R |
| 2015, 2017 | Kawasaki | KLX 450 R |
| 2009-2014 | Honda | CRF450R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes